Endüstriyel Tasarım Tescili

Başvurusu öncesinde marka tescil araştırma işlemi Türk Patent Enstitüsü ve Cadde Patent veri tabanından gerçekleştirilmektedir.

Cadde Patent her an yanınızda

Cadde Patent Marka Ltd. Şti. 24 Haziran 1994 tarihinde Sanayi ve Ticaret Bakanlığına bağlı olarak kurulan Türk Patent Enstitüsü’ne kayıtlı yetkili vekil bir firmadır.

Benzer iki ürün yan yana konulduğunda dahi, bu iki ürünün birbirinden farklılık göstermesi gereklidir. Diğer bir deyişle ‘endüstriyel tasarım tescili’ başvurusunda bulunacak ürünün, yenilik özelliğini ihtiva etmesi gereklidir.

Tasarım tescili nedir? Endüstriyel tasarım tescili nedir? Tasarım Tescilinin süresi nekadardır? Eğer aklınızda bu sorular varsa şuan doğru yazıyı okuyorsunuz. Bu yazımızda bütün aklınızdaki soruları cevaplandırmış olacağız. Öncelikle tasarım tescili nedir ondan sonra detaylı olarak endüstriyel tasarım tescili nedir bunları göreceğiz. Günümüzde bu konularda insanların kafasında soru işaretleri bulunmaklatıdır. Ve malesef internette bir çok bilgi kirliliği vardır. Bunların önüne geçmek için okuyucular detaylı araştırmalar yapıp bu alanda ilgiliyse bol bol araştırma yapmalıdır.

Endüstriyel Tasarım Tescili Nedir?

Tasarım ürünlerinizin üzerinde çizgiler, şekiller, süslemeler vb unsurlar bulunuyorsa ve gerçekten orjinalse daha önce yapılmamış ise ve diğer tasarımlardan ayırt edilmesi kolay ise bu tasarımı tescilleyebilirsiniz. Bir tasarımı tescillemek için önce başvurda bulunmak durumundasınız.  Başvurunuzdan sonra tasarım detaylı bir şekilde işin yetkilileri tarafından incelenir eğer bir sıkıntı görülmüyorsa, sicile kaydedilip resmi bültende yayınlanır. Eğer resmi bültende yayındayken herhangi bir itiraz olmazsa tescil belgenizi almaya hak kazanmış olursunuz.

Tasarım Tescili Nedir

            Tasarım tescili bir ürünün tamamında veya belirli parçalarında bulunan süsleme, şekil, çizgi, vb tescil edilmesidir. Burdaki önemli nokta bir tasarımın söz konusu olmasıdır. Tasarım tescil edildikten sonra tasarım tamamen koruma altına alınır ve tasarım yapan kişiye sahiplendirilir. Böylece izinsiz üçüncü bir kişinin bu tasarımı kullanması önlenebilir. Bu şekilde tescilin en önemli hedeflerinden biri olan haksız kazancın da önüne geçilmiş olup hakların hepsi tasarım sahiplerinde olur. Bu konuda daha detaylı bilgi almak için Türk Patent Kurumunun sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Tasarım tesciline her gün kullanılan ürünler gibi çok az sayıda kullanılan ürünler de konu olabilir. Örneğin çaydanlık , fincan , kıyafet gibi her gün kullandığımız ürünlerin üzerindeki tasarımlar tescillenebilir. Fakat burada çok önemli olan şey, bu tescilin uygulanması için gerekli iki şeydir. Bu iki şeyden birisi ayırt edici özelliğinin olmasıdır. Yani buna çok benzer bir tasarım daha öncesinde bulunuyorsa ve tasarımınız ayırt edilemiyorsa malesef tescillenemez. İkinci bir şart ise sanayide uygulanabilir olmasıdır.

Endüstriyel Tasarım Tescilinin Süresi Ne kadardır

            Tasarımınız başvurudan itibaren 5 sene tescillenmiş olur, her beş senede bir tescili yeniletmek gerekir. Tasarım tescilinizi 25 yıla kadar uzatabilirsiniz fakat 25 yılın sonunda uzatma hakkınız olmaz çünkü tasarımınız halka mal olmuş sayılır, bu süre zarfından sonra.             Endüstriyel tasarım tescili nedir yazımızda  bu konuda en çok merak edilen noktaları ele aldık. Daha detaylı bilgi için Cadde Patent Sitesini ziyaret etmeyi unutmayın.

Endüstriyel Tasarım Tescili Ne Demek ?

Endüstri ya da bir diğer adıyla sanayi, insan yaşamında kullanılan her tür ham maddenin işlenerek kullanıma hazır hale getirilmesine olanak tanıyan bir alandır. Tasarım ise zihinsel birtakım süreçlerin sonucunda ortaya çıkan yaratım aşamasına verilen genel isimdir. Tasarımda gerekli olan koşul yaratıcı bir çabanın sonucunda oluşmasıdır. Tasarım zihinde başlar planlanır ve ortaya konulacak ürün

uygulanır. Endüstriyel tasarım tescili ise sanayide üretilen, insan yaşamını ilgilendiren, tasarlanma koşullarını sağlayan ürünlerin resmi yollarla güvence altına alınmasını sağlayan bir dizi işlemlere verilen isimdir. Endüstriyel tasarım ürünleri geniş bir yelpazede yer alır. Otomotiv endüstrisi, tekstil sanayi gibi alanlar endüstriyi ilgilendiren konularda hizmet veren sektörlere örnek verilebilir.

Endüstriyel Tasarım Tescili Nasıl Alınır?

Herhangi bir endüstriyel ürün için tasarım tescili temin edilmek istendiğinde öncelikle bir başvuru işlemi gerçekleştirilmelidir. Endüstriyel Tasarım Tescili için başvuru yapılacak makam Türk Patent Enstitüsü’dür.

Başvuru iki yolla yapılabilmektedir. Ulusal ve uluslararası yollar.

Başvuru Süreci

  • Başvuru için gerekli evraklar temin edilir
  • Kuruma ait elektronik form doldurulur
  • Ürün incelemeye tabi tutulur uygun bulunursa kayıt altına alınır
  • Sicil kaydı gerçekleşen ürün bir süre için itirazlara açık bırakılır
  • İtiraz gerçekleşmezse tescil belgesi hazırlanır

Ürün yeni ve ayırt edici özellikler içeren bir ürünse ve tasarlanan ürününüzün aynısından piyasada yoksa tescil için başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca bu ürünün aynısından dünyada da şimdiye kadar görülmemiş olması gerekecektir.

Tasarım tescili beş yılda bir yenilenmesi gereken bir işlemdir ve ürününüzü yirmi beş yıl süreyle korumaya alır. Sonraki süreçlerde ürün topluma mal edilir.

Endüstriyel Tasarım Tescili Ne İşe Yarar?

Bir ürünün tasarlanması ve üretim aşaması maddi süreçler kadar yaratıcılık ve emek içeren birtakım katkıların sonucunda gerçekleşir. Ürünün elde edilmesine kadar geçen süreçlerde harcanan çabanın koruma altına alınması ise tescil ile mümkündür.

Bir ürün üretildikten sonra işlevsel olan kısımları için patent alınarak koruma sağlanırken dış görünümünde yer alan her tür unsur tasarım tescili yoluyla korunur.

Sahibinin izni dışında üçüncü şahıslar tarafından ürünün ticari amaçlarla kullanılmasını engellemek bu yolla mümkündür. Endüstriyel Tasarım Tescili işlemi, ürün için yapılan yatırımın güvence altına alınmasını sağlar. Tescil işleminin amaçları arasında fikir hırsızlığını önlemek, geliştirilen ürünün kopyalanmasının ya da benzerlerinin üretilmesinin önüne geçmek de vardır.

Endüstriyel Tasarım Tescili Nedir?

Bir ürünü tasarlarken parça ya da üzerinde yer alan görsel ögelerin benzersiz olduğunun tescil edilmesi işlemine endüstriyel tasarım tescili adı verilmektedir. Bu tescil 5 yıl süreyle geçerli olan bir işlemdir. Bu tescile birçok şey dahil olabilir. Sanayide uygulanabilir bir ürün olması tescil edilmek için üründe aranan bir özelliktir. Aynı zamanda bu ürün benzerlerinden ayırt edici biçimde ayrılmalıdır. 5yıl sonunda bu işlem yenilenmesi durumunda devamlılığı sağlanmış olur. Endüstriyel Tasarım Tescili Nedir? Sorusu bu tür bir ürüne sahip olan firma ya da kişilerin merak edeceği bir sualdir. Tasarıma konu olabilecek ögeler arasında çizgi, şekil ya da süslemeler olabilir. Başvuruda bulunulacak ürün detaylı bir incelemeye tabi tutulacağından benzersiz oluşu önemli hale gelecektir. Tasarım onaylandığında resmi bir bülten aracılığı ile yayımlanarak beyan edilir. Bir itiraz ile karşılaşılmadığı takdirde onay süreci gerçekleşmiş olur.

Endüstriyel Tasarım Tescili Sorgulama

Endüstriyel Tasarım Tescili Sorgulama işlemi Türk Patent ve Marka Kurumu üzerinden yapılabildiği gibi çeşitli web siteleri aracılığı ile de bu işlem gerçekleştirilebilir. Online olarak yapılabilen bu işlemler sayesinde bir ürün tescil edilmeden önce piyasada aynısının olup olmadığı hakkında bilgi sahibi olmak mümkündür. Ürün sahibi bu sayede ürünü piyasaya sürmeden önce aynı türde bir ürün olup olmadığını öğrenebilme şansına sahiptir. Sorgulama sonucunda ürün sahibi kişi ya da firmalar zaman tasarrufu yakalar. Bu alanda bir yatırım yapmadan önce bilgi sahibi olmaları ekonomik yönden de onlara kazanç sağlayacaktır.

Endüstriyel Tasarım Tescili Ne İşe Yarar?

Endüstriyel Tasarım Tescili Ne İşe Yarar? Konusunu merak eden kullanıcıların yapacağı aramalardan biri de endüstriyel tasarımın ne olduğuyla ilgili olacaktır. Bir ürüne ait tüm bilgilerin ürün sahibi adına güvenceye alınmasına olanak tanıyan tescil işlemi üçüncü kişilerin haksız kullanımını engellemek için yapılır. Ürün sahibi kanuni haklarını bu tescil sayesinde elde eder. Sanayide kullanılan çeşitli ürünler ayırt edici yönleri bulunması halinde ve yeni bir ürün olmaları durumunda bu tescil hakkından yararlanabilirler. Ürün sahibi tescil sayesinde ürün üzerindeki satma, pazarlama ya da çoğaltma haklarına da kavuşmuş olur.

Endüstriyel Tasarım Tescili Nedir

Tasarım ürünlerinizin üzerinde çizgiler, şekiller, süslemeler vb unsurlar bulunuyorsa ve gerçekten orijinalse daha önce yapılmamış ise ve diğer tasarımlardan ayırt edilmesi kolay ise bu tasarımı tescilleyebilirsiniz.

Endüstriyel Tasarım Tescili İşe Yarar

Sahibinin izni dışında üçüncü şahıslar tarafından ürünün ticari amaçlarla kullanılmasını engellemek bu yolla mümkündür.

Endüstriyel Tasarım Tescili Nasıl Alınır?

Herhangi bir endüstriyel ürün için tasarım tescili temin edilmek istendiğinde öncelikle bir başvuru işlemi gerçekleştirilmelidir