Cadde Patent
her zaman yanınızda

FAYDALI MODEL TESCİLİ

Ülkemizde buluşlar, Türk Patent Enstitüsü nezdinde faydalı model belgesi ve patent belgesi ile korunmaktadır. Buluşunuz “buluş basamağı” kriterini karşılamıyorsa ve “yenilik” kriterini karşılıyorsa ilgili buluşunuzu faydalı model belgesi ile koruma altına alabilirsiniz.

Faydalı Model Belgesi Nedir?

Faydalı model belgesi firmamıza başvurmanız akabinde 2 ila 3 iş günü içerisinde Türk Patent Enstitüsü nezdinde dosyalanmaktadır. Faydalı model tescili başvurunuzun dosyalanması akabinde buluşunuz koruma altına alınmaktadır. Faydalı model tescili ile buluşunuz 10 yıl koruma altına alınmaktadır.Faydalı model nedir? sorusu hakkında daha fazla bilgi alabilmek için firmamız ile irtibata geçebilirsiniz.

Faydalı model başvurusu Türk Patent Enstitüsü nezdinde yapılmaktadır. Firmamız Türk Patent Enstitüsüne kayıtlı resmi vekil firmadır. Faydalı model başvuru işlemleri firmamız kadrosunda yer alan mühendisler tarafından yapılmaktadır. Faydalı model başvurusu için firmamız patent mühendisleri tarafından buluşunuzu tanımlayan tarifname, istemler, özet ve buluşunuza ait teknik resimler hazırlanarak tarafınıza onaya sunulduktan sonra Türk Patent Enstitüsü nezdinde faydalı model başvuru işleminiz gerçekleştirilmektedir. Firmamızla irtibata geçerek, faydalı model başvuru formunu talep edebilirsiniz. Faydalı model başvuru formunu doldurup tarafımıza geri iletmeniz akabinde işlemleriniz aynı gün başlatılmaktadır.

Faydalı Model Belgesi başvurusu yapılmasından önce tarafımızca ulusal ve uluslararası patent veri tabanlarında buluşunuza ilişkin bir faydalı model sorgulama işlemi yapılmaktadır.
Tarafınızdan alınan buluş bilgilerine istinaden, faydalı model sorgulama işlemi patent mühendislerimiz tarafından şirketimizin kullandığı özel programlar aracılığı ile patent veri tabanlarında yapılmaktadır. Faydalı model sorgulama işleminin sonucu ortalama 2 ila 3 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.