Skip to main content

Marka tanımlaması, ayırt edici işaretler söz konusu olduğunda kullanılan unsurları içermektedir. Marka Ne Demek ? Sorusu ise bir markanın ne olduğu ve nasıl oluştuğuna yönelik bilgi edinmek isteyenlerin soracağı bir sual olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayırt edici işaret anlamında da değerlendirebileceğimiz marka kavramının korunmaya alınması önemlidir. Bunun için yapılacak bazı işlemler hakkında bilgi sahibi olmak da bir marka oluşturmak isteyenler tarafından araştırılacak konular arasında yer alır. Bu durumda da bilinmesi gereken noktalar olacaktır.

Marka Ne Demek ?

Bir işletmeye ait olan varlıklar temsil edilme ihtiyacı duyulduğunda o işletmenin diğer işletmelerden farklı olduğunu ifade etmede kullanılacak ayırt edici işaretler marka adı altında değerlendirilecektir. Bir işletme kendisini yansıtmak için bazı işaretlere gereksinim duyar. Bu işaretler o işletmeye ait bir nevi kimlik bilgileri olarak da değerlendirilebilecek nitelikte unsurlardan oluşur. Bir marka oluşturulmak istendiğinde çeşitli unsurları markanın teşekkül ettirilmesinde kullanabiliriz. Kişi adları veya kişiye ait soyad marka olabileceği gibi harf, şekil, sayı ya da renklerden de marka oluştururken yararlanabiliriz. Bu unsurları tek başına kullanabileceğimiz gibi bir arada kullanarak da bir marka oluşturmak mümkün olacaktır.

Marka, işletmeyi benzerlerinden ayırması ile dikkat çekeceğinden oluşturulurken de tüm detaylar göz önünde bulundurulmalıdır. Firmalar bir ticari unvana sahiptirler. Ticari unvanlar bir marka olarak değerlendirilmeyen ibarelerdir. Ticari unvanların tescil işlemleri de markadan farklı olarak ticaret odalarında ve vergi dairelerinde yapılırken marka tescillerini Türk Patent Enstitüsü yapmaktadır. Marka tesciline gereksinim duyan tüm kişi ve kuruluşların yapmak zorunda oldukları işlem Türk Patent Enstitüsü’ne başvurmak olacağından kurumla iletişime geçmek gerekecektir. Marka Ne Demek ? Sualini soran ve bir marka oluşturmak isteyenlerin bilmesi gereken, marka oluşturulduğunda bunun tescil edilmesinin gerekliliğidir. Tescil işlemi marka sahibinin haklarını güvence altına alan bir işlem olacağından ihmal edilmemesi gereken resmi bir işlemdir.

Türk Patent Enstitüsü kurum olarak birçok görevi yerine getirirken fikri ve sınai hakların korunmasında da buluş sahiplerine yol göstermektedir. Kurumun birçok görevi yerine getirmesi kapsamlı bir çalışma alanına sahip olduğunun da göstergesidir. Marka oluşturan kişilerin hak kaybı yaşamaması ve üçüncü şahısların haksız kazanç elde etmesinin önüne geçilmesi marka tescili ile mümkün olacağından başvurulacak kurum da Türk Patent Enstitüsü olacaktır. Marka Ne Demek ? Bilmek isteyenler için işletmeye ait mal ya da hizmetleri diğer işletmelerin ürünlerinden ayıran işaretler olarak adlandırmak yanlış olmayacaktır.  Marka şekiller ihtiva edebilir renkleri içerebilir sayı ya da harflerden oluşabilir. Bu ibareler tek başına kullanılabileceği gibi bir marka oluşturmak istendiğinde birlikte de kullanılabilir. Firmayı temsil etme özelliğine sahip olan marka oluştururken özenle hareket edilmelidir. Oluşturulan markanın tescil edilmesi ise oldukça önemlidir. Marka sahibinin haklarını güvence altına alan bu işlem resmi yollarla yapılır ve alınan belge sayesinde haksız kazançlar engellenmiş olur.

İlginizi çekebilir: Çanakkale Patent

Leave a Reply

yeminli tercüme ankara
dentin ankara diş kliniği ankara implant fiyatları