Marka Tescil

Marka Tescil; Marka değeri ve tanınırlığı için oluşturulan yazı, yazı ve işaret ya da işaret ile oluşan kombinasyonuna verilen isimle korunması sürecidir.

Cadde Patent her an yanınızda

Cadde Patent Marka Ltd. Şti. 24 Haziran 1994 tarihinde Sanayi ve Ticaret Bakanlığına bağlı olarak kurulan Türk Patent Enstitüsü’ne kayıtlı yetkili vekil bir firmadır.

Marka tescili, bir firmanın ya da gerçek kişinin, ürettiği malların ya da verdiği hizmetlerin, kendi iş sınıflarınca ayırt edicilik, marka değeri ve tanınırlığı için oluşturulan yazı, yazı ve işaret ya da işaret ile oluşan kombinasyonuna verilen isimle korunması sürecidir. Halk arasında isim tescili veya marka isim tescili olarak da isimlendirilmektedir.

Marka tescili için herhangi bir sektörde yapılan iş adına giyilen üniforma şeklinde bir teşbih yapmak mümkündür. Bilinmektedir ki, gelişen Dünya’da markalaşma ve tasarım özgünlüğü değerini gitgide arttırmaktadır. Bu sebepten marka tescili ile şirket/firma ismini özelleştirmek önem kazanmaktadır.

 

Günümüzde marka tescil belgesi ile özel ve resmi kurumlarda gereksinim bir takım belgeler ve standartlar öncesi ilk istenen belge olmuştur. Ayrıca marka tescili belgesi ile ikinci bir şubemiz yoktur yazısını kullanmanıza gerek kalmamaktadır.

 

Firma İsim Tescili

Günümüzde firma ismi tescil etmenin, müşterilerinin gözünde firma kalitesini arttırdığı ve marka değerini yükselttiği gözlemlenmiştir. Şirketiniz isim tescilinizi hala yapmadıysanız, öncelikle şirket isim tescili için sorgulama yapmalısınız.

Firma isim tescilinde en önemli nokta, internette domainler ve firma isimleri, orijinal olmalı ve başkası tarafından firma isim patenti alma isteminde olduğunuz işyeri isim patenti alma daha önce alınmamış olması gerekmektedir. Genellikle firma ismi ile marka isminin aynı olması firma isim tescili açısından tercih edilir, bundan ötürü firma ismi sorgulama işlemi sırasında birkaç isim hakkı sorgulamak çok önemlidir.

Firma isim sorgulama işlemleri için uzman kadromuz ve 15 yılı aşkın tecrübemizden faydalanarak şirket isim hakkınızı gerçek bir markaya dönüştürmek için hizmet vermekteyiz. Bu, tescil işlemlerinizin sorunsuz bir şekilde bitirilmesine yardımcı olacaktır.

Firma İsim Tescil Etme

Marka oluşum sürecinde ister şahıs adına tescil ister şahıs şirketi marka tescili isterseniz de firma isim tescili yapabilirsiniz.

Tarafımızca size gönderilecek olan vekaletnameyi aşağıdaki şartlara göre doldurmanız yeterlidir.

Şahıs adına (Gerçek Kişi) başvuru yapılacaksa kimlik bilgileri, e-posta adresi ve telefon;

Firma adına (Tüzel Kişi) başvuru yapılacaksa şirket kaşe bilgileri, yetkili e-posta ve telefonu istenilenlerdir.

Şirket ismi kadar patent sorgulama ve başvuruları için de bizi ziyaret edebilir ya da online işlemlerden şirket isim tescili, şirketiniz için patent alma, şirket isim hakkı gibi tescil işlemlerinizi 7/24 yapabilirsiniz.

Firma İsim Tescilinin Avantajları

Şirket isim tescilinizin alınması, ihracat aşamalarını kolaylıkla hallederek, bürokratik işlemlerinizin hızlandırılması ve art niyetli kişilere karşı işletmenizi güvence altına alarak başkalarının haklarına tecavüz unsuru oluşturmadan güvenle ticari hayatınızı sürdürebilmek için marka tescili mutlaka yaptırılmalıdır. Markalaşma ile kurumsallaşma hızlandırır. Şirket İsim Tescil Belgesi ile markanız resmiyet kazanır. Kosgeb gibi maddi desteklerinden yararlanılması için firma ismi tescil edilmelidir. Ticarette şirketinizin isim tescili, rakipleriniz karşısında sizi bir adım öne taşıyacaktır. Tescilsiz markalara ve taklitlere karşı işletmenizi ve markanızı korur. Markanın izinsiz kullanımı, firma ismi tescilli olduğunda oluşabilecek haksız kazanç girişimlerini engeller ve hukuksal alanda size avantaj sağlar. İhracat esnasında olası uyuşmazlık risklerini engeller. Firmanızın değerini ve şirketinizin rekabet gücünü arttırır.

Firma İsim Tescil Fiyatları 2021

Firma isim tescil fiyatlarına, TürkPatent harç ücreti ve danışmanlık hizmetimiz dahildir, güncel fiyatlar için lütfen irtibata geçiniz. Ayrıca Firma isim tescil etme işlemleri öncesinde, firma isim sorgulama, şirket tescil sorgulama, işyeri isim patenti sorgulama gibi hizmetlerimizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Marka Nedir?

Marka, bir girişim tarafından sunulan mal ya da hizmetlerin diğer girişim faaliyetinde bulunulan mal ya da hizmetlerden ayrılmasını sağlayan işaretlerdir. Markalar mal veya hizmetleri ayırt etmek için kullanılan ayırt edici kelimeler, harfler, şekiller, renkler, logolar veya bunların çeşitli kombinasyonlarının oluşturduğu sesler veya hareketli görsellerin şekli şartlara uygun olması koşuluyla markayı oluşturabilir, marka tescili yapılabilir. Çeşitli sektörlerde yapılan işin pazarında kullanılan markanın yarattığı imaj ayırt edilebilirlik bazında önemli bir kriterdir.

 

Marka Tescilinin Marka Sahibine Ne Gibi Avantajlar Sağlar?

 • Marka tescili, marka sahibi kişi veya firmaların isimlerini tek başına kullanma ve izinsiz kullanılmasını önleme hakkına sahip olurlar.
 • Marka tescil ile elde ettikleri kullanım hakkı sonucu kendi pazarında ayırt ediciliği ve karıştırılma ihtimalini ortadan kaldırma konusunda yüksek ölçüde kolaylık sağlar.
 • Firma isim tescili ile hukuken tüm koruma ve haklardan yararlanabilirken, tescilli olmayan markalar yararlanamaz.
 • Verilen mal ve hizmet pazarında firma isimlerinin veya şirket isimlerinin tanınırlığı sağlayan ve koruyan bir vizyon değeridir.

Marka tescil ankara içerisinde Cadde patent ofisi olarak hizmet vermekteyiz.

Marka Araştırma Nasıl yapılır?

Marka tescili talebinde bulunulmadan önce bu markanın içerdiği mal ya da hizmetler sınıfında müsait olup olmadığı konusunda ön marka araştırması yapılır. Mal ve hizmetler sınıfı olarak nitelendirilen sınıflandırma sistemi, Uluslararası Nice Sınıflandırmasına göre yapılmaktadır. 45 adet marka sınıfında 1’den 35’e kadar olanları mal sınıfları, 35’ten 45. sınıfa kadar olanları da hizmet sınıfları olarak yapılan işlerin türüne göre ayrılarak belirlenmiştir. Marka tescili yapılacak mal ve hizmetlerin içeriğince ilgili sınıfta, marka isim sorgulama ve marka isim tescili için marka isim araştırması yapılmalıdır.

 

Marka Korumasından Yararlanacak Kişiler Kimlerdir?

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları,
 • Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde ikamet eden gerçek veya tüzel kişiler,
 • Türkiye’de sınai veya ticari faaliyette bulunan gerçek veya tüzel kişiler,
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına kanunen veya fiilen marka koruma hakkı veren gerçek (şahıs adına) veya tüzel kişiler (firma sahipleri),
 • Paris Sözleşmesine veya Dünya Ticaret Örgütü Kuruluş Anlaşmasına Üye Ülke vatandaşları veya bu ülkelerde ikamet eden ya da ticari veya sınai faaliyette bulunan gerçek (şahıs) veya tüzel (firma sahibi) kişiler,

Türkiye’de marka tescili başvurusu ile marka tescili elde etme hakkına sahiptir.

Marka Tescil Başvuru Öncesi Marka Ön Araştırma

Ön marka araştırması yapılmış, içerdiği mal ve hizmetler çerçevesinde sınıf listesinde ilgili sınıfta müsait olan markanın başvurusu kişi tarafından veya firmamız aracılığıyla Türk Patent’e yapılmaktadır. Ön marka araştırması firma veya şahıslar adına önemli bir basamaktır. Marka tescili yapıldıktan sonra ilgili marka başvuru içeriğinde herhangi bir değişiklik yapılamamaktadır.

 

Marka Tescili İçin Gerekli Belgeler

Marka Tescil Ofisimize başvuru yaptıktan ve marka araştırması yapıldıktan sonra tarafımızca gönderilecek özel bir vekaletname, marka tescili almak için gereken belgedir. Marka tescili için var ise logo ve sloganınızda eklenerek marka tescili işlemi yapılmaktadır.

 

Marka Tescil Başvuru Süreci

Marka tescili için tercih edilen markanın istenilen mal ve hzimetler sınıfınfa müsait olması durumunda gerekli belgeler hazır ise, bilgiler doğrultusunda Türk Patente marka başvurusunun ilk aşamasında ücret ödenerek marka başvurusu yapılmaktadır. Marka başvurusu sonrası iki veya üç ay içerisinde şekli şartlara uygunluk bildirimi yazısı gelmektedir. Herhangi bir eksiklik olmaması durumunda 3. Kişilerin görebileceği şekilde Resmi Marka Bülteninde marka ismi yayımlanmaktadır.

Aynı sınıfta benzer marka isimleri tarafından itiraz edilmeme durumunda tescil işlemi için ikinci kez marka tescil belge ücreti ödenmesi gerekmektedir. Ardından tescil belgesi alınarak marka tescillenmiş ve başvuru tarihinden itibaren 10 yıllık koruma altına alınmış olunur.

Eğer yayımlanma aşamasında marka başvurusuna itiraz gelirse, iki ay içerisinde yazılı gerekçelerle kuruma sunulacak bir görüş dosyası hazırlanarak yeniden inceleme talep edilmektedir. İtiraz süreci sonunda nihai kararı kurum vermektedir. Herhangi bir benzerliğin bulunmaması durumunda marka tescil işlemi gerekli marka tescil belgesi ücreti yatırılarak devam etmektedir. Marka tescilinin ardından tüm hukuki ve fiziksel haklara sahip olunmuş olur.

10 yılın ardından marka yenileme ücreti ödenerek, her 10 yılda bir bu işlem yapılarak ömür boyu markayı kullanma hakkına sahip olunabilir. Marka yenileme talebi koruma süresinin sonra ermesinden önceki 6 ay içerisinde yapılır. Bu süreç içerisinde marka yenileme talebi yapılmayan markalar için, ek ücret ödemek şartıyla, 10 yıllık marka yenileme süresinin sonra ermesinin ardından 6 aylık süre içerisinde de marka yenileme talebi yapılabilmektedir.

Ankara marka tescil firmaları arasında en tecrübeli ve profesyonel ekiplerden birine sahip Cadde Patent olarak marka tescili ihtiyaçlarınızda sizlere hizmet vermek isteriz.

Marka tescili veya şirket isim tescili alırken neden profesyonel destek almalıyım?

Marka Tescil Belgesi nasıl ve nereden alınır?” ya da gibi sorularınıza çözüm sağlamaktayız. Oluşturmak istediğiniz iş fikirinin, daha önce aynı sektörde tescili olup olmadığı kontrol edilmeli ve var olan tescilli markalar ile benzerlik göstermemesi baz alınmalıdır. Bu noktada danışmanlık hizmeti almak, marka başvurusunun ve sonrası sürecin sağlıklı bir ilerlemesi açısından önemlidir. Yapılacak marka başvurusu sürecinde Türk Patent ve Marka Kurumuna ait Sınai Mülkiyet Kanununu baz alarak, riskleri minimuma indirmeyi hedefleyerek marka tescili sürecini gerçekleştirmekteyiz. Marka tescil takip işlemlerinizi aşama aşama bilgilendirerek, marka tescil sürecini takip etmekteyiz.

 

Marka ile ilgili yanlış bilinenler nelerdir?

Bir çok arama seçeneğinde, marka sorgulama, faydalı model, marka ve patent, Şirket isim tescili sorgulaması, Firma isim hakkı sorgulaması gibi işlemler için sıklıkla aratılmış ama yanlış bilinen tanımlar vardır. Bunların bir kaçından burada bahsetmek gerekirse;

• Marka Patenti: En çok karıştırılan ibarelerden biri olmakla beraber, Marka da Patent de ayrı farklı ibarelerdir ve tescil belgesi çeşitleridir. Dolayısıyla Marka Tescili ve Patent Tescili olarak nitelendirilirler.

• İsim Patent: Türk patent Mevzuatına uygun ve İlgili sınıfında daha önce alınmamış olması kaydı ile istediğiniz isimi markalaştırabilirsiniz. Bu bir Marka Tescil İşlemidir.

• İsim Tescili Hakkı: İsim Patenti ibaresiyle aynı manada olmakla beraber, aynı işlemlere tabi bir Marka Tescil İşlemidir.

• İsim Telif Hakkı: İsim Tescili ile en çok aranılan kelime grubudur, uygulama olarak yine bir Marka Tescil İşlemidir.

Marka Patent Nedir?

Günümüzde marka patent olarak anılan kelimelerin hayatımızda yeri oldukça önem kazanmaya başlamıştır. Endüstrileşme ve piyasalar içerisinde gelişen rekabetçi atmosferde son yıllarda küreselleşmenin istikrar kazanması nedeniyle iş dünyası tarafından marka patent almak son zamanların en popüler gelişmelerinden olmaya başlamıştır.

Bu durumda ‘marka patent tescili nedir?’, ‘marka patent nasıl alınır?’, ‘marka patent isim sorgulama nasıl yapılır?’, ‘marka patent kontrolü nedir?’ ‘marka patent başvurusu nasıl yapılır?’ , ‘marka patent sınıfları içeriği nasıldır?’ gibi sorularla sıkça karşılaşılmaktadır.

Temelde marka patent olarak bilinen ikili, marka ve patent olmak üzere birbirinden tamamen ayrılan iki farklı kategoride yer almaktadır. Marka ve patent kelimelerinin kapsadığı içerikleri biraz daha açmak gerekirse;

Marka, firmanıza veya gerçekleştirmek istediğiniz iş fikrine uygun kullanılan ayırt edici kelimeler, harfler, şekiller, renkler, logolar veya bunların çeşitli kombinasyonlarının oluşturduğu sesler veya hareketli görsellerle oluşturulan bir kimlik olarak düşünülmektedir.

Ayrıca marka, üretici/ürün/tüketici üçgeninde bütünlüğü sağlayarak tüketici kararlarında etkili bir unsur halini almış, hayatta kalabilmenin en önemli dayanaklarından biri haline gelmiştir.

Patent ise Dünya’da yeni olan ve daha önce yapılmamış bir buluşun keşfedilmesine dayanmaktadır. Patentler teknolojik bir istihbarat aracı olarak görülmektedir.

Bu iki kelimenin kapsadığı alanların farklılığından ötürü marka tescili ve patent tescili şeklinde iki farklı kategoride tescil işlemleri gerçekleştirilmektedir. İlgili işlemlerin marka tescil süreci ve patent tescil süreci gereklilikleri de birbirinden farklıdır.

Şirketimiz tarafından, marka sorgulama online olarak Türk Patent üzerinden ve ilgili yazılımlar aracılığıyla yapılmaktadır. Unutulmamalıdır ki, marka patent araştırma, Marka patent isim sorgulama, marka patent kontrolü, marka patenti sorgulama şeklinde bilinen marka araştırma basamağı yapılacak yatırımların ve pazarda sunum sürecinde gerçekleşecek işlemlerin hızlanması adına önemli bir yere sahiptir.

Marka patent sınıfları olarak bilinen içeriğinde ilgili mal ve hizmet kapsamında kategorize edilmiş marka sınıf listesi içeriğine ulaşmak ve patent fikrinize ait önceden yapılmış bir başvurunun olup olmadığını öğrenmek, Marka tescili ve patent tescili ile ilgili tüm sorularınız için uzman kadromuzu arayarak bilgi alabilirsiniz.

Marka Destek Programları

Rekabet gücünü arttırmak, markalaşmayı destekleyerek geliştirmek mal ve hizmetlerin katma değerini arttırmak amaçlarıyla yurtiçinde veya yurtdışında marka tescili yaptırmak isteyen birçok firmaya devlet destekleri sunulmaktadır.

 • KOSGEB DESTEKLERİ: KOBİ’lerin payını ve etkinliğini arttırmak, rekabet güçlerini ve düzeylerini geliştirmek için marka tescil belgeleri için yapılan isim tescil hakkı giderlerin belirli şartlar altında desteklenmesidir.
 • EKONOMİ BAKANLIĞI DESTEKLERİ: 2010/6 sayılı ‘Yurtdışı Birim, Marka ve Tanıtım Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ’ çerçevesinde, firmaların ve İşbirliği Kuruluşlarının yurtdışında gerçekleştirdiği marka tescil işlemleri giderlerinin belirli şartlar altında desteklenmesidir.

*Dönem dönem değişiklik gösterebilen mevzuat ve içerikler hakkında bilgi almak, marka tescili ve isim telif hakkı konusunda destek programlarını öğrenmek için firmamızı arayarak bilgi alabilirsiniz.

Uluslararası Marka Tescili

Ülkemiz sınırları içerisinde yapılmış bir marka tescili ile sağlanan koruma, sadece tescilin yapıldığı ilgili ülke (Türkiye) sınırları içinde geçerli olmaktadır. Dolayısı ile uluslararası marka tescili yaparak yurt dışında da markanızın korunmasını sağlayabilirsiniz.

Peki uluslararası arka tescili nasıl yapılır?

Eğer markanızı birden fazla ülkede koruma altına almak istiyorsanız öncelikli olarak markanız için uluslararası marka tescil sorgulama işlemi yapılmalıdır. Uluslararası veri tabanlarında Cadde Patent firması olarak konusunda tecrübeli uzaman ekip arkadaşlarımız markanızın uluslararası marka tescil sorgulama işlemini gerçekleştirildikten sonra uluslararası marka tescili için herhangi bir sorun olamaması durumunda uluslararası marka tescil işleminiz gerçekleştirilmektedir.

Uluslararası marka tescili ihracat yapılacak hedef ülkelere bağlı olarak üç şekilde gerçekleştirilmektedir.

 1. 1- Ulusal Marka Tescili

Uluslararası marka tescili 3 ülkeden fazla ülkede tescil edilmesi düşünüldüğünde tercih edilen yoldur. Marka tescilinin talep edildiği ülkelerdeki yetkili kurumlara yapılan marka tescil başvurularıdır. Maddi açıdan marka tescilinin istendiği ülke sayısının 3’ten az olması durumunda ulusal marka tescili tercih edilebilir. Ulusal marka tescil talebinizi takiben, ilk önce uluslararası marka tescil sorgulama işlemi yapılmaktadır ve ilgili ülkelerdeki uluslararası marka tescil ücretleri ve süreç hakkında detaylı bilgiler tarafınıza iletilmektedir.

 1. 2- Uluslararası Marka Tescili (MADRİD PROTOKOLÜ)

Madrid Protokolü, 90’in üzerindeki ülke için Dünya Fikri Haklar Organizasyonu (WIPO) nezdinde yapılan marka başvurusudur. Madrid Protokolü nezdinde bir yurtdışı marka başvurusu yapılmadan önce ilgili markanızın ilk önce Türkiye’de marka tescil başvurusu yapılması gerekmektedir. Başvuru WIPO nezdinde yapıldıktan sonra tescil belgesi düzenlenmekte ve başvurunun yapıldığı ülkelere gönderilmektedir. Üye ülkeler en geç 18 ay içinde markanın kabul edildiği veya ret edildiğini WIPO’ya bildirmektedirler. Uluslararası marka tescil başvurusu, Türkiye’de yapılan ilk marka başvurusuna 5 yıl bağımlıdır. 5 yıl içerisinde ilk başvuru ret edilirse, uluslararası marka tescil başvurusu da ret edilmiş sayılmaktadır.

 1. 3- Bölgesel Marka Tescili

Bölgesel marka tescilleri, belirli bir bölgede yer alan tüm ülkeler için yapılan marka tescil başvurularıdır. En yaygın olanı Avrupa Topluluğu ülkeleri için yapılan Topluluk Marka Tescil Başvurusudur (CTM). Topluluk Marka Tescil başvurusunun haricinde OAPI marka tescil başvurusu ve ARIPO marka tescil başvurusu olmak üzere 2 grup Afrika ülkeleri marka tescil başvuruları ve BENELUX (Belçika, Hollanda ve Lüksemburg) marka tescil başvuruları da diğer bölgesel marka tescil başvurularındandır.
Topluluk Marka Tescil Başvurusu (CTM-CommunityTradeMark) Avrupa Birliği’ne üye ülkeler için yapılan marka tescil başvurusudur. İspanya’nın Alicante şehrinde bulunana İç Pazarda Uyum Ofisi (OHIM) nezdinde başvurular yapılmaktadır.

Ülkeler arası ticarette uluslararası marka tescili yasal açıdan markanızın korunmasını sağlayacaktır. Ayrıca şunu da söylemek gerekir ki uluslararası marka tescil ücreti yapıldığı ülkeye, markanın kaç sınıfta olduğuna ve logoya göre de değişiklik göstermektedir. Bu nedenle uluslararası marka tescili ve uluslararası marka tescil ücretleri hakkında daha detaylı bilgi almak için ofisimizi ziyaret edebilir ya da firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

Logo Tescili

Halk dilinde logo tescili veya logo patenti olarak da bilinen şey aslında marka tescilidir. Logoların da bir marka olmasından dolayı logo tescili veya logo patenti denilmektedir. Logo tescili bir kişinin bir logo altında ürettiği ürünü tanıtmasıdır. Bu nedenle kişiler veya kuruluşlar logo tescili yaptırırken aslında logolarının yanında aynı zamanda marka adlarını da koruma altına almış olmaktadırlar.

 

Logo Tescili Nasıl Yapılır ?

Logo patenti yapılırken ilk olarak Cadde Patent firması olarak logo patent sorgulama işleminiz TürkPatent veri tabanından ve Cadde Patent veri tabanlarından konusunda deneyimli uzman arkadaşlarımız tarafından yapılmaktadır.

Logo patent sorgulama işleminiz sonrasında isim hakkınıza birebir benzerlik gösteren veya marka ve logonuzu anımsatan üçüncü kişilere ait bir logo veya markaların olmaması durumunda logo tescil işlemlerine geçilmektedir.

Logo tescil işlemleri için başvuru sahibinden vekaletname ve koruma altına almak istediği logo alınarak TürkPatent nezdinde başvurusu yapılmaktadır. Logo tescil başvurusu yapıldıktan sonra iki ay süre ile resmi markalar bülteninde ilanda kalırlar. Bu iki aylık ilan süresinde logo tescil başvurusuna itiraz gelmemesi durumunda marka ve logo tescil tamamlama sürecine girmektedir. Tescil tamamlama harçlarının ödenmesi akabinde ise ortalama bir ay içerisinde logo tescil belgesi alınmaktadır.

Logo tescili nasıl yapılır sorusu hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için TürkPatent’e resmi kayıtlı olan yetkili firmamızla irtibata geçebilirsiniz.

Slogan Tescili

Marka tescil işlemlerinizle birlikte markanızla birlikte kullanacağınız var ise sloganı tescil ile koruyabilirsiniz, eğer slogan sizin için çok özgün ise markadan ayrı olarak slogan tescil işlemini önermekteyiz. Slogan tescili öncesi slogan patent sorgulama işlemi yapılmaktadır. Slogan patent sorgulama işlemi sonrası slogan tescil için uygun ise aynı gün slogan tescil başvuru işlemi TürkPatent nezdinde dosyalanmaktadır. Firmamızı arayarak slogan patent sorgulama işlemini ücretsiz yaptırabilirsiniz.

 

Marka Tescil Devri

Marka tescil devri bir markanın tescil edilmesinin ardından veya tescil edilmesini beklemeden başvuru işleminin ardından istenildiği ve gerektiği durumlarda başka bir kişiye yapılması işlemidir.

Marka tescil devri işleminde devir işlemi gerçekleştikten sonra yeni sahip bilgilerini içeren yeni bir tescil belgesi talep edilebilmektedir.

Marka tescil devri için ilk olarak markayı devir edecek ve devir alacak kişilerin marka tescil belgesi ile beraber notere giderek marka tescil devir işlemi için imza atmaları gerekmektedir. Daha sonrasında noter huzurunda marka tescil devri için imzalanan sözleşmenin tarafımıza getirilerek TürkPatent kayıtlarına da marka tescil devrinin işlenmesi gerekmektedir.

Marka Tescil Devrinde Noter İçin Gerekli Olan İşlemler;

 • – Marka tescil belgesi
 • – Devir işlemini gerçekleştirecek olan ve markayı devir alacak olan yetkili kişiler

Marka Tescil Devrinde Tarafımız İçin Gerekli Olan Evraklar;

 • – Vekaletname
 • – Noter onaylı marka tescil devir sözleşmesi

Marka Hakkı İhlali

Marka hakkı ihlali, sahibinin izni olmadan tescilli bir markanın başka bir kişi, kurum ve kuruluş tarafından kullanılması, taklit edilmesi, o markanın içerdiği mal ve hizmetler kapsamında ürün satması, ticaretini yapması demektir. Marka hakkı ihlali durumlarında yasal yollara müracaat edilmeden önce ilk olarak Cadde Patent firması olarak hukuk birimimiz ile iletişime geçilerek şirket avukatımız tarafından ihtarname çekilmektedir.

Marka hakkı ihlali kapsamında koruma altına alınan markanız ile kazanılan tüm yasal haklarınız avukatlarımız tarafından karşı tarafa beyan edilmektedir. Yasal süre başlamadan önce karşı taraf ile iletişime geçilerek marka hakkı ihlali sona erdirilebilir. Bu sayede yasal süre başlatmaya gerek duyulmamaktadır.

Marka hakkı ihlalinin sona ermediği durumlarda ise Cadde Patent firması olarak hukuk birimimiz devreye girmekte ve gerekli olan tüm desteği siz değerli müvekkillerimize sağlamaktadır.

Marka hakkı ihlali ile alakalı daha detaylı bilgi almak için firmamız ile iletişime geçebilirsiniz.

Marka Patent Hukuku

Marka patent hukukumarka tescil işlemi tamamlanan veya henüz başvuru aşamasında olan bir marka için uygulanması gereken tüm süreçlerdir. Marka tescil süreci tamamlanmış bir marka, sahibine marka patent hukuku kapsamında tüm yasal hakkı sağlamaktadır. Marka patent hukuku kapsamında Cadde Patent firması olarak marka patent hukuku ile ilgili deneyim sahibi şirket avukatlarımız ile siz değerli müvekkillerimize gereken desteği vermekteyiz. Bu bağlamda marka patent hukuku ile ilgili daha detaylı bilgi almak için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

 

Domain Marka Tescili

Ülkemizde com.tr uzantılı bir alan ismine sahip olabilmek hem güven teşkil etmekte hem de prestij sağlamaktadır. Bu nedenle tr alan ismine sahip olabilmek için internet sitesi için marka tescil belgenizin veya maka tescil başvurunuzun olması gerekmektedir. Aynı zamanda sahip olmak istediğiniz alan ismi firma unvanınızda yer almıyorsa da domain marka tescili başvurusu yapmanız gerekmektedir. Bu nedenle internet sitesi marka tescili yapılırken alan isminiz ile birebir uyan bir marka müracaatı gerçekleştirmelisiniz.

İnternet sitesi marka tescili veya domain marka tescili yaptırmak isterseniz veya daha detaylı bilgi edinmek isterseniz Cadde Patent firması olarak siz değerli müvekkillerimize uzman kadromuz ile gereken tüm desteği vermekteyiz.

Yazılım Tescili

Yazılım tescili sınai mülkiyet literatüründe olmayan bir kavramdır. Yazılım tescili iki yönden halk dilinde söylemdedir. Bunlardan birincisi yazılımın isminin yazılım tescil ibaresinden ziyade marka tescili yapılmasıdır. Örneğin ilgili yazılımınıza verdiğiniz isimin yazılım tescilinden ziyade marka tescili ile korunmasıdır. İkincisi ile ilgili yazılımınızla çözmüş olduğunuz yeni yöntemin içeriğinin patent tescili ile korunmasıdır. İlgili konulara ait yazılım tescili hakkında daha fazla bilgi için firmamız zman kadromuz ile gereken tüm desteği vermekteyiz.

 

Yurtdışı Marka Tescili

Ülkemiz sınırları içinde yapılmış bir marka sadece tescilin yapıldığı ilgili ülke (Türkiye) sınırları içinde geçerli olmaktadır. Ürünlerini ihraç eden firmalar yurtdışı pazarına çıktıklarında o ülke sınırları içerisinde markalarının tescilli olup olmadığını araştırmalı ve yurtdışı marka tescilinde bulunmalıdırlar. Bu aşamada Cadde Patent firması olarak yurtdışı marka tescili işlemleriniz için siz değerli müşterilerimize konusunda uzman ekip arkadaşlarımız ile yurtdışı marka tescil desteği vermekteyiz.

Yurtdışı marka tescili için iki farklı yol vardır;

 1. 1- Marka tescilinin talep edildiği ülkelerdeki yetkili kurumlara direkt olarak yapılan yurtdışı marka tescil başvurularıdır. Yurtdışı marka tescilinin istenildiği ülke sayısı 3’ten az ise maddi açıdan genellikle bu yöntem tercih edilmektedir.
 2. 2- Madrid Protokolü (WIPO) kanalı ile yapılan yurtdışı marka tescil başvuruları. Madrid Protokolü nezdinde bir yurtdışı marka tescil başvurusu yapılmadan önce ilgili markanızın ilk önce Türkiye’de marka tescil başvurusu yapılması gerekmektedir. WIPO kanalı ile yapılan yurtdışı marka tescil müracaatlarında ayrı ayrı dilde ve ayrı ayrı ücret ödemek yerine tek bir kanaldan tek bir ödeme ile tescil müracaatı yapılabilmektedir.

Yurtdışı marka tescil işlemlerinizle alakalı daha detaylı bilgi almak veya yurtdışı marka tescil desteği almak için firmamız ile iletişime geçebilirsiniz.