Skip to main content

Kişilerin ya da kuruluşların buluşlarını, ürünleri koruma altına almak ve sahiplenmek için patent başvurusu yapılması gerekmektedir. Buluşlar hakkında ileriye dönük geliştirme, kullanım izni ve kâr sağlanmak istiyorsa, bu durumda patent alınmalı ve yasal olarak buluş ile ilgili güvence sağlanmalıdır. Çünkü başkaları tarafından buluşun kullanılmasının engellenmesinin en güvenli ve yasal yolu patent almaktır.

Patent Neye Denir?

Kişi ya da kuruluşların buluşları, buluşa neden olan ürünü belirlenen süre boyunca üretme, kullanma ya da satma gibi haklara sahip olması hakkına patent denilmektedir. Patent ile birlikte ilgili buluş tamamen patent başvurusu yapan kişi ya da kuruluşlara ait olmakta, bunu somut ve yasalar çerçevesinde korumaya almaya da patent belgesi denilmektedir. Eğer buluş için kişi ya da kuruluşlara patent belgesi verilmişse, bu durumda kişi ya da kuruluşların izni olmaksızın bu buluş üçüncü kimseler tarafından kullanılmaz, üretim yapılmaz ya da satışı gerçekleştirilemez. Patentin ihlal edilmesi durumunda cezai yaptırımları bulunmaktadır. Bu bakımdan patente sahip olan buluş kişi ya da kuruluşun mülkiyeti olmaktadır.

Eğer tek bir kişi yerine bir buluş birden fazla kimseler tarafından bulunmuşsa bu durumda patent hakkı buluşu yapan kimseler için eşit olarak dağıtılmaktadır. Ama yine de kişilerin onayı ile birlikte patent oranı belirlenebilmektedir. Aynı şekilde bir buluşu birbirinden bağımsız kişiler aynı zamanda gerçekleştirmişlerse, bu durumda patent hakkı ilk başvuru yapana ait olmaktadır. İlk başvuru yapma süresi, buluşu ilk yapan kişi ya da kuruluşlara patent hakkı verilmesini sağlamaktadır.

Patent Nasıl Alınır?

Patent başvuruları için Türkiye’de Türk Patent Enstitüsü’ne başvuru yapılması ve patent araştırması yapılması gerekmektedir. Ancak patent araştırması dikkatli yapılması gerektiğinden ve zorlu bir süreç olduğu için de bu işlemlerin aracı kurumlar tarafından yapılması hem süre hem de sonuç bakımından daha olumlu olmaktadır. Patent araştırması buluş sahiplerinin zaman kaybetmesini önlemektedir. Patent başvuru sürecinde ise şu yollar takip edilir;

  • Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvuru yapılmalıdır.
  • TPE tarafından araştırma raporu sunulur.
  • Araştırma raporu sonucunda buluş uygunsa patent inceleme raporuna geçilir.
  • Tüm şartlar yerindeyse TPE tarafından patent belgesi verilmektedir.

Marka tescili kaç yıl geçerlidir? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Patent Alımında Dikkat Edilecekler

Patent alımında dikkat edilecekler başvuru sahipleri açısından oldukça önemlidir. Öncelikle patent başvuru aşamalarında patent için aday olan buluşun hangi kapsamda değerlendirileceğine karar verilmektedir. Örneğin patent sadece Türkiye’de mi yoksa dünya çapında mı geçerli olacağına dikkat edilmelidir. Eğer dünya çapında bir başvuru söz konusu ise bu durumda Avrupa Patent Ofisi’ne başvuru yapılması gerekmektedir.

Patent Başvurusu Nasıl Yapılır?

Patent başvurusu yapmak için Türk Patent Enstitüsü’ne dilekçe ve başvuru için gereken ücret ödenmesi gerekmektedir. Dilekçe başvurularda çok önemlidir, çünkü buluşun içeriği dilekçede açıklanacaktır, bu yüzden aracı kurumlar tarafından yardım alınması daha faydalı olacaktır. Dilekçede yer alması gereken noktalar şunlardır;

  • Buluş özeti; bu kısımda buluşun konusu üzerine açıklama yapılmalı ve geliştirmeler için bilgi verilmelidir.
  • Tarifname; buluşun en detaylı olarak açıklanacak kısmıdır. Tüm ayrıntılara yer verilmeli ve buluşa benzer bir buluş söz konusu ise ondan kendi buluşunuzun nasıl ayrıldığını açıklamak gerekmektedir. Aynı zamanda buluşun avantajlı kısımlarını ve neye ihtiyaç göreceğini de detaylı bir şekilde açıklamak gerekmektedir.
  • Teknik resim; buluşa dair siyah beyaz çizimlerin yer aldığı kısımdır. Parça detayları ve nasıl yapıldığına dair içerik bulunmaktadır.
  • İşlemler; buluşa dair koruma altına alınacak kısımların ayrı ayrı olarak açıklandığı kısımdır. Başvuru ve haklar için oldukça önemlidir.

Bu kısımlar yoğun bir dikkat ve teknik bilgi gerektirdiği için patent başvuru aracı firmaları tarafından destek almak çok daha yararlı olacaktır.

Leave a Reply

yeminli tercüme ankara