Patent Tescil

Patent tescili, buluşunuzun korunması amacıyla Türk Patent Enstitüsü nezdinde patent tescil başvurusunun dosyalanması işlemidir.

Cadde Patent her an yanınızda

Cadde Patent Marka Ltd. Şti. 24 Haziran 1994 tarihinde Sanayi ve Ticaret Bakanlığına bağlı olarak kurulan Türk Patent Enstitüsü’ne kayıtlı yetkili vekil bir firmadır.

Patent, buluş sahibinin, buluş konusu ürünün 3. Kişiler tarafından izinsiz olarak üretilmesini, satılmasını, kullanılmasını veya ihlal edilmesini engelleme amacıyla alınan tekel haklarıdır.

Patent tescili buluş konusu ürünün 20 yıl boyunca korunmasını sağlar. Patent koruma süresi boyunca üçüncü bir kişi tarafından buluş konusu ürün üretilip satılamaz. 20 yıllık sürenin dolmasının ardından patent tescili konusu ürün halka mal olmaktadır ve herkesin kullanımına açık hale gelmektedir.

Patent tescili işleminiz öncesinde ilk olarak ulusal ve uluslararası patent veri tabanlarından patent sorgulama işleminin yapılması gerekmektedir. Patent sorgulaması ciddi bir tecrübe ve emek gerektirdiğinden araştırma işleminiz uzman mühendis kadromuz tarafından yapılmaktadır. Patent tescil sorgulama işlemi sonucunda buluş bir yenilik taşıyorsa patent tescil başvurusunun yapılmasına karar verilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Patent Araştırması Nasıl Yapılır?

Patent tescili öncesi Patent başvurusu sorgulama işlemi yapılması çok önem arz eden bir adımdır. Uluslararası ve ulusal patent sorgulama veri tabanlarından buluşun temin edilen teknik bilgileri ile yapılmaktadır. Firmamızca yapılan patent araştırması sonuçları yaklaşık 1 ila 2 iş günü içerisinde tamamlanmaktadır. Patent araştırması sonucu olumlu olması akabinde patent tescil işlemlerine geçilmektedir.

Patent Başvurusu Nereye Yapılır ?

Patent başvurusu, Türk Patent ve Marka kurumuna yapılmaktadır. Patent başvurusu için hazırlanan teknik dosya tarafınızca veya resmi kayıtlı yetki bir firma aracılığı ile Kurum nezdinde dosyalanmaktadır. Ofisimiz TürkPAtent’e kayıtlı resmi yetkili vekil bir firmadır. Patent başvurusu işlemleriniz için firmamıza danışınız.

Patent Başvuru Süreci

Buluşunuza ilişkin patent tescili işlemlerinin ilk ve en önemli adımı patent araştırması işlemidir. Patent araştırması ile buluşunuzun yeni olup olmadığı incelenmektedir. Patent başvuru sorgulama işlemi olumlu olması akabinde patent tescili işlemlerine geçilmektedir. Patent tescili öncesinde uzman mühendis kadromuz buluşunuza ilişkin bir teknik teknik dosya hazırlayarak ve onayınız akabinde Türk Patent nezdinde patent başvurusu dosyalamaktadır. Patent başvurusu ile buluşunuz koruma altına alınmaktadır. Patent tescil belgesi ortalama 2 yıl civarında çıkmaktadır. Patent başvuru süreci hakkında daha detaylı bilgi almak için ofisimizi aramanız yeterlidir.

Patent Alma Aşamaları

Patent almak için öncelikle buluş konusu ürünün ve yönetimin patent alma şartlarını sağlayıp sağlamadığına bakılmaktadır. Yani buluş konusu ürünün ilk olarak ulusal ve uluslararası veri tabanlarında mühendis kadromuz tarafından ön patent araştırması yapılmaktadır. Ön patent araştırmanın akabinde ürün patent alma şartlarını sağlıyorsa yani buluş olduğu kanaatine varılırsa, buluşçudan patent alma ile ilgili buluşun teknik özellikler varsa resimler ve tüm teknik detayların ayrıntılı bilgisi istenmektedir. Buluş sahibinin verdiği bilgilere göre tarifname, istem, özet ve resimlerden oluşan bir teknik patent alma dosyası hazırlanmaktadır.

Patent alma işlemleri kapsamında sizlere yol gösterirken patent almak için gerekli olan patent ücreti şirket hesabına yatırılır. Akabinde patent almak için gerekli olan belgeler de tamamlandıktan sonra TürkPatent’e  patent alma başvurusunda bulunulmaktadır.

TürkPatent’e yapılan patent başvurusu sonrası 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu’nun 90. Maddesinde belirtilen unsurları taşıdığı takdirde patent başvurusu sicile kayıt edilir. Ortalama olarak 2 ay içerisinde TürkPatent’den gelen tebliğ ile patent başvuruları için başvuru yapılan tarihten itibaren 12 ay içerisinde resmi patent araştırma ücretinin ödenerek patent alma başvurusunun resmi araştırmaya gönderilmesi gerekmektedir.

Araştırma raporunun olumlu olması durumunda gerekli patent alma ücretlerin yatırılması akabinde TürkPatent’e 1. İnceleme talebinde bulunulmaktadır. İnceleme raporunun da olumlu gelmesinin ardından TürkPatent tarafından patent tescil belgesinin verilmesine karar verilmektedir. Bu aşamada başvuru sahibi tarafından patent alma tescil ücreti ödenir ve patent tescil belgesi alınır. Patent alma işlemleri firmamızın mühendsi kadrosu tarafından yürütülmektedir. Patent alma işlemleriniz için firmamızla irtibata geçiniz.

Patent Başvurusu için Gerekli Evraklar

 • Tarafımızca hazırlanan tarifname, istem, özet
 • Varsa buluşun teknik resimleri
 • Başvuru sahibi ve buluş sahibinin bilgilerinin yazılı olduğu özel vekaletname

Uluslararası Patent

Uluslararası patent başvurusu buluşunuzu Türkiye Cumhuriyeti sınırları dışında istenilen ülkelerde koruma altına almaktadır. Eğer buluşunuzu yurtdışındaki ülkelerde de koruma altına almak istiyorsanız, o ülkede uluslararası patent tescili için başvuru yapmanız gerekmektedir. Ulusal patent başvurularında ana başvurudan sonra, her ülkede ulusal patent başvurusu yapılması ile ilgili rüçhan süresi 12 aydır.

Uluslararası patent başvurusu iki türlü yapılabilmektedir. İlk olarak direkt o ülkedeki bir ofis aracılığı ile başvuru, ikinci olarak ise uluslararası patent başvuru sistemi olarak adlandırılan PCT (Patent İşbirliği Anlaşması) yolu ile başvuru yapılabilmektedir.

Uluslararası patent alma işlemlerinde öncelikle buluşun hangi ülkelerde koruma sağlamasının istendiğine karar verilmelidir. Her ülkenin uluslararası patent ücreti farklılık göstermektedir. Bu nedenle uluslararası tesciller uzmanlık gerektirmektedir. Biz Cadde Patent olarak uzman mühendis kadromuz, birikim ve deneyimlerimize dayanarak müvekkillerimizin istediği ülkelerdeki uluslararası patent tescilinde bulunmakta ve takibini sağlamaktayız.

Uluslararası patent başvurusu öncesi yurtdışı patent sorgulama işlemi yapılmamaktadır. Yurtdışı patent sorgulama işlemi yerine, buluşunuzun ilk başvurusu yapılmadan Uluslararası patent veri tabanlarında yeni olması gerekmektedir. Yurtdışı patent sorgulama ve Uluslararası patent alma işlemleri için daha detaylı bilgiyi firmamızı arayarak alabilirsiniz.

Online Patent

Online patent başvurusu öncesinde ilk olarak buluşunuz patent veri tabanlarında online patent sorgulama işleminin yapılması gerekmektedir. Biz Cadde Patent firması olarak Online patent sorgulama işlemlerinizde veri tabanlarımız ve konusunda uzman mühendis kadromuz ile sizlere kaliteli hizmet vermekteyiz.

Online patent işlemi sırasında patent tescil başvurusu için gerekli olan teknik dosya tarafımızca, buluş sahibinin verdiği bilgilere göre hazırlanmakta ve onayınıza sunulmaktadır. Gerekli olan tüm belgelerin tamamlanması akabinde patent başvurunuz TürkPatent’e kayıt edilmektedir.

Online patent  ve online patent başvurusu konularında daha fazla bilgi alabilmek için firmamız ile irtibata geçebilirsiniz.

Patent Eğitimi

Fikri Sınai haklar konusunda uzman avukat kadromuz ve deneyimli teknik ekibimiz ile patent bilincini artırmak için Cadde Patent firması olarak siz değerli müşterilerimize detaylı bir patent eğitimi sunmaktayız.

Patent eğitimlerimiz aşağıdaki gibidir;

 • – Marka eğitimi
 • – Patent eğitimi
 • – Faydalı Model eğitimi
 • – Endüstriyel Tasarım eğitimi

Sizlerin talepleri doğrultusunda yukarıda da görüleceği üzere marka, patent, faydalı model, endüstriyel tasarım gibi ana konular hakkında bilgi sahibi olmanız ve bilgilerinizi pekiştirmeniz amacıyla destek sağlamaktayız.

Patent eğitimi ile firma çalışanlarınıza rakip analizi, arge , firmanızdaki geliştirilen ürünlerin patent veya faydalı model belgesi korumasına alabilme yeteneğine haiz olacaklardır.

Ürün Patenti

Ürün patenti olarak bilinen ibare aslında patent tescilidir. Peki ürün patenti alma veya ürün patenti nasıl alınır?

Öncelikle ürün patenti almak için o ürünün ulusal ve uluslararası bağlamda yenilik taşıması gerekmektedir. Ürün patenti tescili için öncelikli olarak konusunda uzman mühendis kadromuz patent veri tabanlarında ürün patenti sorgulama işlemi gerçekleştirmektedir. Ürün patenti sorgulama işlemi akabinde ürün tescili işlemlerine geçilmektedir.

Ürün tescili nedir?

Ürün tescili aşamaları aşağıda yer almaktadır;

 • – Ulusal ve uluslararası özel olan patent veri tabanlarında ürüne ait buluşun sorgulanması
 • – Araştırma akabinde ürün patenti alınmasına karar verilirse tarifname dediğimiz teknik dosyanın deneyimli mühendis kadromuz tarafından hazırlanması
 • – Hazırlanan dosyanın TürkPatent nezdinde ürün patenti başvurusunun yapılması

Ürün tescili nasıl alınır konusunda ve aşamalarında daha detaylı bilgi için firmamızı arayarak uzman kadromuzdan bilgi alabilirsiniz.

Fikir Patenti

Toplum tarafından fikir patenti olarak bilinen ibare aslında patent tescilidir. Peki fikir patenti nedir ve nasıl alınır?

Fikir patenti buluş sahibinin, buluş konusu ürünün 3. Kişiler tarafından izinsiz olarak üretilmesini, satılmasını, kullanılmasını veya ihlal edilmesini engelleme amacıyla alınan hakkı iade eder.  Buluş sahibinin tasarladığı fikirleri için hak elde edebilmesi açısından fikir patenti başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Fikir tescili almak için konusunda tecrübeli mühendis kadromuz sizin için gerekli olan ön işlemleri tamamlayarak gerekli belgeleri temin etmektedir.

Fikir patenti nasıl alınır? ;

 • – Ulusal ve uluslararası patent veri tabanlarında fikrinizin araştırılması
 • – Araştırma akabinde fikir patenti alınmasına karar verilirse teknik dosyanın deneyimli ekip arkadaşlarımız tarafından hazırlanması
 • – Hazırlanan dosyanın TürkPatent nezdinde fikir patenti başvurusunun yapılması

Fikir patenti başvurusu aşamaları ve fikir patenti tescili konusunda daha detaylı bilgi için firmamızı arayarak uzman kadromuzdan bilgi alabilirsiniz.

Buluş Tescili Nedir ?

Buluş, teknik bir soruna getirilen teknik bir yaklaşımdır. Buluş tescili ise ilgili buluşun sahibini iletilen bir belgedir. Buluş tescili öncesi ilgili buluşun patent veri tabanlarında yeniliğinin araştırılması ve yeni olması akabinde TürkPatent nezdine buluş tescili işlemlerine geçilmektedir. Buluş tescili hakkında daha fazla bilgiyi firmamızı arayarak edinebilirsiniz.

İcat Tescili Nedir

İcat bulan kişi ilgili icadını tescil ettirmesi icat tescili olarak anılır. İcat tescili işlemlerinize firmamızın mühendis kadrosu hizmet vermektedir. İcat tescili ankara yerleşkesinde yer alan TürkPatent nezdinde dosyalanmaktadır. İcat tescili hakkında daha detaylı bilgiyi firmamızı arayarak edinebilirsiniz.

Patent Danışmanlık Firmaları

Firmamız patent firmaları arasında TürkPatent’e resmi kayıtlı vekil olan patent tescil ofisidir. Patent danışmanlık konularında patent firmaları arasında yer almaktadır. Patent büromuz mühendis, mimar, avukat ve işletme branşı mezun uzman kadrosu ile siz değerli müvekkillerimiz patent danışmalık konularında hizmet vermektedir. Hizmet almak için patent tescil ofisimizi aramanız yeterlidir.