Cadde Patent
her zaman yanınızda

YURTDIŞI MARKA TESCİLİ

Yurtdışı marka tescili, uluslararası marka tesciliihracat yapacağınız hedef ülkelere bağlı olarak 3 şekilde gerçekleştirilmektedir.

1) Ulusal Marka Tescili

Uluslararası marka tescili 3 ülkeden fazla ülkede tescil edilmesi düşünüldüğünde tercih edilen yoldur. Marka tescilinin talep edildiği ülkelerdeki yetkili kurumlara yapılan marka tescil başvurularıdır.Maddi açıdan marka tescilinin istendiği ülke sayısının 3’ten az olması durumunda ulusal marka tescili tercih edilebilir. Ulusal marka tescil talebinizi takiben, ilk önce uluslararası marka tescil sorgulama yapılmaktadır ve ilgili ülkelerdeki ücretler ve süreç hakkında detaylı bilgiler tarafınıza iletilmektedir.

2) Uluslararası Marka Tescili (Madrid Protokolü)

Madrid Protokolü, 90’in üzerindeki ülke için Dünya Fikri Haklar Organizasyonu (WIPO) nezdinde yapılan marka başvurusudur. Madrid Protokolü nezdinde bir yurtdışı marka başvurusu yapılmadan önce ilgili markanızın ilk önce Türkiye’de marka tescil başvurusu yapılması gerekmektedir. Başvuru WIPO nezdinde yapıldıktan sonra tescil belgesi düzenlenmekte ve başvurunun yapıldığı ülkelere gönderilmektedir. Üye ülkeler en geç 18 ay içinde markanın kabul edildiği veya ret edildiğini WIPO’ya bildirmektedirler. Uluslararası marka tescil başvurusu, Türkiye’de yapılan ilk marka başvurusuna 5 yıl bağımlıdır. 5 yıl içerisinde ilk başvuru ret edilirse, Uluslararası tescil başvurusu da ret edilmiş sayılmaktadır.

3) Bölgesel marka tescilleri

Bölgesel marka tescilleri, belirli bir bölgede yer alan tüm ülkeler için yapılan marka tescil başvurularıdır. En yaygın olanı Avrupa Topluluğu ülkeleri için yapılan Topluluk Marka Tescil Başvurusudur (CTM). Topluluk Marka Tescil başvurusunun haricinde OAPI marka tescil başvurusu ve ARIPO marka tescil başvurusu olmak üzere 2 grup Afrika ülkeleri marka tescil başvuruları ve BENELUX (Belçika, Hollanda ve Lüksemburg) marka tescil başvuruları da diğer bölgesel marka tescil başvurularındandır.
Topluluk Marka Tescil Başvurusu (CTM-CommunityTradeMark)
Avrupa Birliği’ne üye ülkeler için yapılan marka tescil başvurusudur. İspanya’nın Alicante şehrinde bulunana İç Pazarda Uyum Ofisi (OHIM) nezdinde başvurular yapılmaktadır.